Questions-answers Interview All records

1

Сердюк Віктор-Миколай, 1ua user
Віктор-Миколай Сердюк
Topic: ЯК МИ СВЯТКУЄМО.
Передрук.непідписаного оголошення. (Хоча усім відомо, хто ініціатор :)))

ШАНОВНІ ОДНОСЕЛЬЦІ!

Бажаючим створити свято в ніч на Івана Купала для себе і своїх рідних, просимо здавати кошти Наталі Кордис для запрошення музикантів. Гуляння відбудеться на 'Криниці'. Початок о 21.00. Мінімальна сума внеску 15-20 гривень. Памятайте, тільки разом ми зможемо створити собі свято!

Криниця це тут:

http://1ua.com.ua/fo...=77706&album=%C7%CE%CB%CE%D2%C0%20%C1%C0%CB%CA%C0%20-%20%CA%D0%C8%CD%C8%D7%CA%C0

(Минулорічне свято запам'яталося багатьом!!!)

26 february 2014

Сердюк Віктор-Миколай, 1ua user
Віктор-Миколай Сердюк
Topic: ЯК МИ СВЯТКУЄМО.
Відродження українських традицій.

Шосте й сьоме липня на календарі Золотої Балки видалося багатим на події. Два храмові свята (в автокефальній Українській та Українській православній Київського патріархату), куди з'їхалися високі церковні гості. Врешті закінчили латати асфальтівку, що з’єднує село з автотрасою! Та ще, на думку багатьох односельців – відбулося давнє українське свято Івана Купала. Відбулося це свято в умовах дійсно народного звичаю – не в клубі, не в центрі села, не по команді зверхників від культури, а в мальовничому куточку побережжя Каховського водосховища, в місцині, що в селян зветься Криниця!

Півтора місяця назад на крамницях села появилося оголошення без підпису:

– Хто зробить нам свято, як не ми самі! Пропонуємо зібрати кошти, найняти музик, закупити дрова для святкування НОЧІ НА ІВАНА КУПАЛА.

– Не секретом виявився ініціатор такого свята депутат сільської Ради, лікар Золотобалківської поліклініки Валерій Вітцівський. Попри окремі негаразди справа вдалася! До дев'ятої вечора на Криниці вже з'їхалося біля півсотні автівок, люд стікався струмочками по крутосхилах Лутової балки. Легко шановний читач проминув ці рядки. Але за ними стояла добровільна праця наших односельців. Брати Ковалі, Михайло та Василь з родинами, Петро і Юрій Шрам, Володимир Мільчаковський, Олексій та Михайло Ватаг.

'Культурну' частину свята взяла на себе Надія Дзюндзя – директор сільського Будинку культури. А молодь з охотою підхопила таку затію.

Аня Бабина, Левченко Ірина, Кордис Аня, Дзюндзя, Коваленко Віка, Кордис Ліна, Верзун. Разом із вчителькою Лілією Вервикою – ведучою свята розробили конкурси, закупили призи. Заспане сонце здивовано зазирало до чарівного куточку села, а свято продовжувалось. Усю ніч лунали пісні, дзвінкий сміх молоді і ніч на Івана Купала царювала ще в одному українському селі. Бажаючим подивитись фоторепортаж зі свята відсилаю до фотоальбому на сайті села Золота Балка:



http://1ua.com.ua/fo...=77706&album=%CD%B2%D7%20%CD%C0%20%B2%C2%C0%CD%C0%20%CA%D3%CF%C0%CB%C0



Майже усі підписи до фото складені з віночка українських народних пісень, взятих автором з різних джерел.

Маємо надію, що свято приживеться, відродиться у своїй давній красі й будемо чекати наступного року!

З повагою Віктор Сердюк.

26 february 2014

Сердюк Віктор-Миколай, 1ua user
Віктор-Миколай Сердюк
Topic: ЯК МИ СВЯТКУЄМО.
икмети й обряди на Івана Купала

Свято Івана Купала асоціюється з молодістю, веселощами, нестримністю, магією, заміжжям і очищенням. Його поважають у селах, радо відзначають у великих містах. Згадаймо прикмети й обряди на Івана Купала, щоб не лише цікаво зустріти свято, а й покращити здоров'я, поворожити на нареченого.
Якщо в день Івана Купала вмитися росою, пройдуть вугрі та прищі, якщо росою окропити дім і ліжко, зникнуть таргани й клопи.

У ніч на Івана Купала треба розпалити багаття, щоб відігнати погань і очиститися. Хто краще та вище стрибне - той буде щасливим. Якщо через багаття перевести домашню худобу, можна захистити її від мору. Якщо мати спалить у такому очисному багатті одяг хворої дитини, у вогонь підуть і всі хвороби.

Усюди в купальську ніч дівчата плетуть вінки з рослини під назвою брат-і-сестра, лопуха, богородицької трави, ведмежого вушка, пускають їх із запаленою свічкою на воду. Якщо вінок одразу тоне, отже коханий розлюбив і не вдасться вийти за нього заміж. Ті, в кого вінок приплив до берега, залишаться незаміжніми. У кого вінок найдальше пропливе, та буде найщасливішою, а та, в котрої найдовше прогорить свічка, проживе найдовше.

У ніч на Івана Купала активізуються злі сили, тому на поріг і підвіконня треба класти кропиву, щоб відбити їх напад.

Якщо в Іванову ніч зібрати олію з мурашиних куп, вона допоможе від багатьох хвороб.
Якщо вночі напередодні Івана Купала зірвати квітки брат-і-сестри та покласти по кутках дому, злодії не зможуть підійти до дому, бо квітки рослини розмовлятимуть, створюючи видимість присутності господарів.
Опівночі треба зірвати наосліп квіти та підкласти під подушку, а вранці перевірити, скільки різних трав вдалося зібрати. Якщо вдасться набрати дванадцять трав, цього року буде весілля. Також під голову кладуть подорожник або трипутник, примовляючи: «Трипутник-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!».

Якщо на Івана Купала до сходу сонця пронести через череду тварин ведмежу голову і зарити її потім посеред двору, весь рік чисельність худоби буде стабільною.

У день Івана Купала треба неодмінно піти в лазню, прихопивши з собою новий березовий віник із квітами рослини брат-і-сестра та папороттю або віник, зроблений із трав, зібраних у купальську ніч. Із таким віником можна зміцнити здоров'я та поворожити на заміжжя. Щоб зміцнити здоров'я, треба добряче гарненько попаритися і побити себе віником. Щоб поворожити на заміжжя, слід вийти з лазні й кинути віник за спину - у якому напрямку полетить, туди й заміж можна піти.
 Якщо в купальський день перелізти через дванадцять городів, збудуться бажання.
Також у день Івана Купала варто примітити:
- якщо в день Івана Купала сильна роса, буде багатий врожай огірків;



- якщо в ніч на Івана Купала в небі багато зірок, буде багато грибів;
- якщо піде дощ, через 5 днів сонце засміється.
  13 червня 2014


Свято Івана Купала: звичаї, традиції і вірування



Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято молоді – Купало або Купайло, що з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося в церковне свято.

Трактування

Йдеться про народження Івана Хрестителя, яке святкується церквою 7 липня. Після поширення християнства давнє народне свято Купала в результаті «християнського нашарування» почало називатися святом Івана Купала.

Свято Купайла відбувалося саме в період, коли сонце приходило до зеніту – найвище піднімалося над землею, давало найбільше тепла і світла, виявляло свою найвищу чудодійну силу для рослинного і тваринного світу та для людини. Вся рослинність досягала свого апогею, все нестримно росло, розцвітало, множилося, раділо життю.



Це свято припадає на день літнього сонцевороту, тому символізує народження літнього сонця — Купала, і тим самим завершує панування весняного сонця — Ярила. В цей час небесне світило перебуває у куполі — найвищій небесній точці, тому дні тоді найдовші, а ночі — найкоротші.



Головні персонажі свята - Купало та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Ці дві дійові особи обираються хлопцями та дівчатами або виготовляються як опудала. Таке поєднання гілка верби — Купайлиця.



Найбільший скарб



Бажаючі йдуть у ліс шукати цвіт папороті, як правило, парами. Хтось намагається знайти за її допомогою скарби, а хтось знаходить своє щастя — кохання.



В цей час рослини набирали чарівних, лікувальних та цілющих властивостей. Лише в Купальську ніч на папороті, серед ночі розцвітала чарівна вогняна квітка щастя – кочедижник. Хто її зірве, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала Квітку щастя.



Той щасливець причарує найкращу дівчину, матиме найвищий урожай, не боятиметься лихих сил.



Але ж за Квіткою щастя чигають не тільки люди, а ще лихі сили, з якими важко боротися тій людині, яка її знайде. Вони намагаються перешкодити, відвернути увагу молодого парубка, який цю квітку знаходить – старому, як правило, не щастило її знайти. І якщо молодому чоловікові все ж пощастило знайти квітку щастя, він мусив прорізати шкіру мізинця-пальця на лівій руці і всунути ту квітку під шкіру. Далі людина мусить взяти в ліву руку полин або татарзілля й обвести навколо себе крейдою – лише тоді лихі сили не змужуть нічого вдіяти щасливцеві.



У цей день прийнято ходити в лазню і перший раз в цьому році паритися свіжими березовими віниками. «Іванський віник», який нібито має магічну силу, можна додати квіти та листя папороті. А краще зробити його з дванадцяти трав, зібраних в купальську ніч.



Ніч без сну…



За повір'ями, в купальську ніч, яка є найкоротшою, не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активною стає всяка нечисть — відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники, лісовики.



Проте скупатися у відкритій воді потрібно обов'язково: в цей час вся нечиста сила виходить з річок і морів, тому людині нічого не загрожує. У цю ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу від поганих помислів і зла.



Існує легенда, що в день на Івана Купала можна зцілитися росою. Але для цього треба встати раніше і пройтися босоніж по траві.



Суджений мій, ряджений ...



У вечір цього дня дівчата гадають на судженого — кидають у воду свої вінки, а хлопці повинні їх дістати. Вінок — це символ щастя та одруження. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (як правило, вибір завчасно узгоджують).



Якщо вінок тоне відразу — коханий розлюбив, і весілля з ним не відбудеться, до берега приб'є — незаміжньою бути в цьому році. У кого вінок найдовше попливе — буде щасливою, а у кого свічка довше прогорить — проживе довге-предовгих життя.



Також існують ворожіння на свічці: ламають її на дрібні шматочки, кладуть у металеву ложку. Ложку нагрівають до тих пір, поки шматочки не перетворяться на розтоплений віск, а потім різко виливають його у воду і ворожать по фігурі.



Не підглядаючи, дівчата зривали букет квітів, який потім клали під подушку. Якщо з ранку виявиться, що зірвано як мінімум дванадцять різних трав, то у дівчини є великий шанс вийти заміж в цьому році.



Сила вогню



Свято починається ввечері, напередодні Купала. Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства, є купальський вогонь, який символізує сонце-зародок у материнській утробі.



Він має горіти цілу ніч — від заходу Сонця-Ярила до лона Матері-Землі (смерті) до сходу (народження) Купала. Перед запаленням вогнища чотири чоловіки зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає чотири сонця (чотири пори року). Потім всі сходяться до хмизу і запалюють вогнище, що символізує «сонячне сплетіння».



Воно має горіти цілу ніч. Навколо нього молодь грає в ігри, співає пісні, водить хороводи. Але головне — це стрибки через багаття.



Існують прикмети, пов'язані з цим: якщо парубок найвище стрибнув — буде гарний урожай у його родини, вскочить у полум'я — чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть багаття юнак з дівчиною — вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя.



Тому важливо знати, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише з судженим (судженою)

26 february 2014

Сердюк Віктор-Миколай, 1ua user
Віктор-Миколай Сердюк
Topic: ЯК МИ СВЯТКУЄМО.
Прикмети й обряди на Івана Купала
Свято Івана Купала асоціюється з молодістю, веселощами, нестримністю, магією, заміжжям і очищенням. Його поважають у селах, радо відзначають у великих містах. Згадаймо прикмети й обряди на Івана Купала, щоб не лише цікаво зустріти свято, а й покращити здоров'я, поворожити на нареченого.

Якщо в день Івана Купала вмитися росою, пройдуть вугрі та прищі, якщо росою окропити дім і ліжко, зникнуть таргани й клопи.

У ніч на Івана Купала треба розпалити багаття, щоб відігнати погань і очиститися. Хто краще та вище стрибне - той буде щасливим. Якщо через багаття перевести домашню худобу, можна захистити її від мору. Якщо мати спалить у такому очисному багатті одяг хворої дитини, у вогонь підуть і всі хвороби.

Усюди в купальську ніч дівчата плетуть вінки з рослини під назвою брат-і-сестра, лопуха, богородицької трави, ведмежого вушка, пускають їх із запаленою свічкою на воду. Якщо вінок одразу тоне, отже коханий розлюбив і не вдасться вийти за нього заміж. Ті, в кого вінок приплив до берега, залишаться незаміжніми. У кого вінок найдальше пропливе, та буде найщасливішою, а та, в котрої найдовше прогорить свічка, проживе найдовше.



У ніч на Івана Купала активізуються злі сили, тому на поріг і підвіконня треба класти кропиву, щоб відбити їх напад.
Якщо в Іванову ніч зібрати олію з мурашиних куп, вона допоможе від багатьох хвороб.

Якщо вночі напередодні Івана Купала зірвати квітки брат-і-сестри та покласти по кутках дому, злодії не зможуть підійти до дому, бо квітки рослини розмовлятимуть, створюючи видимість присутності господарів.

Опівночі треба зірвати наосліп квіти та підкласти під подушку, а вранці перевірити, скільки різних трав вдалося зібрати. Якщо вдасться набрати дванадцять трав, цього року буде весілля. Також під голову кладуть подорожник або трипутник, примовляючи: «Трипутник-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!».
Якщо на Івана Купала до сходу сонця пронести через череду тварин ведмежу голову і зарити її потім посеред двору, весь рік чисельність худоби буде стабільною.

У день Івана Купала треба неодмінно піти в лазню, прихопивши з собою новий березовий віник із квітами рослини брат-і-сестра та папороттю або віник, зроблений із трав, зібраних у купальську ніч. Із таким віником можна зміцнити здоров'я та поворожити на заміжжя. Щоб зміцнити здоров'я, треба добряче гарненько попаритися і побити себе віником. Щоб поворожити на заміжжя, слід вийти з лазні й кинути віник за спину - у якому напрямку полетить, туди й заміж можна піти.

 Якщо в купальський день перелізти через дванадцять городів,збудуться бажання.
Також у день Івана Купала варто примітити:

- якщо в день Івана Купала сильна роса, буде багатий врожай огірків;

- якщо в ніч на Івана Купала в небі багато зірок, буде багато грибів;
- якщо піде дощ, через 5 днів сонце засміється.

26 february 2014


1


  Close  
  Close